Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Ti Italové jsou stejně nezmaři. Neustále a neustále v Milestone studiu chrlí jednu motorkářskou hru za druhou a stejně se nedá říci, že by alespoň jedna z nich nějak vyčnívala. Jakoby tvůrci ve studiu nových technologií ustrnuli, protože i jejich nové hry jsou stále přinejmenším jen lehce nadprůměrné kousky, kterým k dokonalosti stále hodně schází. Právě takovým typickým případem je u nás nově vydaný simulátor motokrosu MUD. Je to krásný případ toho, jak jinak velmi bohatou a výtvarně slušnou hru s přetékajícím obsahem zabil naprosto příšerný jízdní model, ve kterém si neužijete ale vůbec nic.

Jakkoli se hra může jako jedna z mála pyšnit oficiální licencí Mezinárodní motocyklové federace FIM na Mistrovství světa v motokrosu tříd MX1/MX2, zdejší motocykly se i tak řídí naprosto nezajímavě, arkádově a velmi ploše. Prostě tady sice máte dynamicky orané terénní a bahnité tratě, ale pocit z vedení motorky je stále takový, jako by stroj jel po rozměklém asfaltu či prašné cestě. Nuance totálně rozbořené cesty v oranici nepochytnete ani náhodou. Ať je trať jakákoli, stejně to na jízdních vlastnostech vaší motorky není vůbec znát. K čemuž bohužel ještě dopomáhají naprosto nicotné vibrace joypadu u PC verze, kterou jsem testoval pro minirecenzi do Score. V tomto pohledu je to totální propadák, který ale naštěstí do lehkého podprůměru alespoň zachraňuje obsahový zbytek hry.

Tomu byla věnována příkladná péče, jaké se jízdnímu modelu ani z poloviny nedostalo. Holt je načase si to přiznat a kluci apeninští by to měli také udělat: Italové prostě neumí udělat dobrý jízdní model a basta! Velmi povedená je alespoň prezentace, vyvedená v lehkém duchu od ruky kreslených obrázků, a grafika také není vyloženě špatná, tedy jí nejvíce kazí prostý fakt, že i když je okolí bahnitých okruhů rozmanité, tak na trati skoro nepoznáte rozdíl. Hnědá masa hlíny je opravdu skorem na každé trati lautr to samé, jen je někde více kopečků a tam jiná zatáčka. Už jsem nastínil, že hra obsahuje seriál mistrovství světa v motokrosu kategorií MX1/MX2, včetně většiny účastníků sezóny 2011. A nechybí ani jeden tuzemský jezdec.

 

 

Dále se nabízí i vrchol roku v podobě turnaje Monster Energy FIM Motocross of Nations, přičemž si můžete vybrat z 84 jezdců jezdících za 32 týmů. Podniků MS je zde 12, ovšem kromě reálných lokací se nejedná přímo o skutečné profily tratí. Těmi se tvůrci pouze inspirovali a vytvořili si profily vlastní, nicméně to stejně moc nepomohlo, jak uvádím výše. Pro dlouhodobější hraní se ještě nabízí kariéra MUD World Tour vynikající tím, že v ní lze omezeně vylepšovat atributy vašeho už smyšleného jezdce. Ani vyznavači freestyle nemusí smutnit, pro ty hra počítá s celkem 30 triky, které se dají vystřihávat ve 3 speciálních arénách, mezi nimiž nechybí ani Česká republika. Na tratích jezdí maximálně 16 účastníků, což je poníženo o 4 při online závodech. Ani konzolové verze (PS3/X360) ale nepodporují rozdělenou obrazovku.

Zbývá doplnit statistiku o celkový počet 14 různých motocyklů tří kubatur (250-450 ccm) od 8 světových značek. Jak vidno, obsahově je hra velmi bohatá, takže když se přikloním k názoru, že dokážete překousnout ten hrozivý jízdní model motorek a stereotypní profil tratí, tak se zde alespoň v různých soutěžích zabavíte na docela dlouhou dobu, což je asi ten nejpozitivnější ukazatel celé hry. Kterou bych ale ani přesto do kolonky nejpovedenějších her od tohoto italského studia určitě neřadil. Každopádně přesvědčit se o kvalitách MUDu můžete sami skrze demoverze na Xbox Live a Playstation Network. PC demo vypuštěno nebylo. Konečně alespoň za to nechtějí přemrštěnou cenu, i když úvodních 699,- za PC verzi je možná dle mého soudu stále mnoho.