Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

adaptermini.jpgNa všemožných fórech se u nás stále řeší jestli je v rámci naší domoviny vůbec možné připojení na internet a potažmo hraní her online na konzoli PS2. Jedni říkají, že to u nás nejde, druzí zase oponují, že to jde jako po másle. Ve skutečnosti je to tak, že ČR sice není oficiálně podporovaná země ohledně online schopností PS2, ale i přes toto zdánlivě nepřekonatelné fluidum je i u nás bezproblémové hraní přes internet možné.

Co je k tomu vlastně potřeba? Samo sebou že herní konzole PS2 (PSone internetové hraní nepodporuje). Jestliže máte doma starší první model konzole s elektricky výsuvným šuplíčkem na média, tak si musíte napřed dokoupit zvláštní síťový adaptér (net adaptor), který se zasune zezadu do konzole. Jedná se de facto pouze o jednoduchou síťovou kartu s konektorem RJ-45. Tento adaptér stojí kolem jednoho tisíce korun a prodává se běžně v každé lepší herní prodejně, třebas zde. Jestliže máte novější a štíhlejší generaci PS2 řady 7 (PSTwo Slim), tak ta má net adaptor již v sobě a tak litřík ušetříte. Dále je potřeba také funkční internetové připojení. Kompatibilní je jakékoli broadbandové připojení (ADSL, pevná linka, WiFi, kabelovka, atd.) o minimální rychlosti alespoň 256/64, či spíše a lépe 512/128. Vytáčené připojení ovšem nelze použít.

Pak jen stačí propojit kabélkem s koncovkami RJ-45 (dostanete ho v každé počítačové prodejně) broadbandový modem, nebo router a konzoli a hardwarové nastavení je u konce. Trochu obtížnější je pak nastavení software, ke kterému potřebujete tzv. síťový disk (Network Access Disc) Jenže ten v balení žádné konzole nenajdete. Součástí balíčku s novou konzolí je ale zpáteční list (dopis placený adresátem) v angličtině, což je objednávkový formulář pro zaslání síťového disku. Zpravidla jej najdete u manuálů. Když si zakoupíte síťový adaptér pro starší generaci konzole, síťový disk je již součástí tohoto balení. Jestliže jste ovšem koupili tenkou PS2 třebas z druhé ruky a zpáteční list v balení chybí, nevěšte hlavu, protože objednat disk si můžete i přes Anglické www stránky Playstation (oficiální český web Playstation o online hraní trestuhodně vůbec nic neuvádí!).

Jestliže si tedy chcete objednat nutný síťový disk přes internet, připojte se na tyto www stránky , kde zvolte jako zemi „other“ a jazyk jaký chcete. Zde vyplníte formulář a zaregistrujete tak i vaši konzoli. Po odeslání vyplněného formuláře vám na zadanou adresu Sony zdarma zhruba do jednoho až dvou měsíců pošle vytoužený síťový disk s přiděleným registračním kódem a jako malé poděkování i bonusový demo disk. Sony podmiňuje získání síťového disku registrací konzole, protože má takto jednak přesný přehled o počtu a národnosti uživatelů online služeb a také o počtu prodaných konzolí. Když pak obdržíte disk, ten již jen vložíte do konzole připojené k ADSL modemu/routeru a průvodce vás provede vším nastavením a založením hráčského účtu. Tento krok stačí provést jen jednou, protože konfigurační údaje se uloží na paměťovou kartu a při spuštění online herního režimu té které hry se potřebné údaje již samy načtou.

I z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že připojení ač u nás oficiálně nepodporované a zamlčované, skutečně dobře a spolehlivě funguje a jeho zprovoznění není vůbec složité. Případné další otázky rád osvětlím v diskuzi.

Vyčerpávající informace a průvodce online hraním na PS2 v angličtině naleznete zde.
A nakonec objednávku bezplatného zaslání síťového disku můžete zadat zde.