Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

lamp chronicle banner

 

V branži naprosto neznámé jihokorejské nezávislé studio Pixellica Games nyní ve fázi předběžného přístupu na Steamu vydalo svoji prvotinu Lamp Chronicle. Pixellica je jen pár let staré vývojářské indie studio, které si založili kamarádi a bývalí zaměstnanci velkých videoherních domů Com2us a NCSoft. V Asii vznikají naprosté herní úchylnosti zaměřené na tamní hodně specifický trh a tak se u nás na starém kontinentu s korejskými tituly setkáváme jen velmi sporadicky. V Evropě se více prosadila jen dvojice MMORPG sérií Aion a Lineage. Nicméně svítá na lepší časy, protože Lamp Chronicle je na první zahrání opravdu nádherná hra klidně evropského střihu, na níž nic speciálně asijského nenajdete.

Žánrově je Lamp Chronicle dobrodružná akční plošinovka s bočním 2D pohledem, která má záměrně velmi jednoduché ovládání, takže za a) není nijak obtížná, za b) konečně nepoužívá rogue-like/lite mechaniky, za c) je přístupná komukoli, od příležitostných hráčů až po herní maniaky, a konečně za d) není pixelovatá, i když by k tomu název výrobce jistě napovídal. Takže to jsou samé dobré zprávy, když fakt oceňuji, že tu nemáme další z nekončící záplavy pixelartových rogue něco mlátiček, kterými je za poslední léta indie trh menších, levnějších a nezávislých her doslova zaplevelen! Navíc Lamp Chronicle nádherně vypadá díky ručně kreslené a veselé grafice, kteroužto renderuje engine Unity.

 

 

Příběh se odehrává v jednom pohádkovém fantasy království středověkého střihu jménem Lifenia, jehož zaplavila obvyklá nepřátelská temnota s prapodivnými nestvůrami, nyní pustošícími a zabíjejícími dříve poklidný svět. V posledním boji se mladý rytířský novic Luka naštěstí zmocní mocného královského artefaktu, světelné lucerničky, která má kouzelné vlastnosti. Když jen tak tak přežije prohranou bitvu, v níž je unesena princezna, hodí si svítilnu do batůžku, popadne svůj mečík a vydá se na dobrodružnou výpravu za záchranou princezny i celého království. Jakkoli by finální verze měla vyjít již kolem poloviny letošního roku, už teď je Lamp Chronicle docela rozsáhlým a fungujícím titulem, v němž utratíte klidně na deset hodin herní doby.

Znovu připomínám, že hra sází na přístupné ovládání, takže tu krom pohybu máte vlastně již jen výskok, sek mečíkem a interakci. A později navíc už jen dvojitý skok či odstrčení. Takže pohodově hratelné i pro méně zkušené jak na klávesnici, tak i na gamepadu. Nejsou tu žádná složitá útočná komba, místo nich jste postupně silnější, když odkrýváte nové zbraně a nástroje. Jistou výzvou jsou pak souboje s bosáky rovnou dvou velikostí a obtížností, na něž pravidelně narazíte. Ovšem za pomoci trocha šikovnosti, úskoků a výpadů se i tyto jediné náročnější pasáže dají zvládnout. Posléze můžete využívat schopnosti skrze pětadvacet kouzelných lampiček, což jsou vlastně po našem klasická kouzla zejména na silnější a magické útoky, jež výpady chladnými zbraněmi dobře doplňují.

 

 

Samozřejmě hra ještě není celá hotová a ukončená, když si hráči stěžují např. na zjednodušenou mapu prostředí, v němž je horší navigace, nebo na fakt, že nevidíte dolů pod sebe, když skáčete do spodních pater zdejšího plošinkového prostředí. Lamp Chronicle ale s aktuální 10% slevou stojí na Steamu jen 11,24 €, což nejsou ani tři stovky. Stáhnete si ji také coby dup, však těch 2,5 GB není nijak velká porce i na pomalejší internety. Za ty peníze hru určitě zkuste, pokud máte rádi pohledné 2D plošinovky typu série Ori, protože Lamp Chronicle není nijak ošklivější a hraje se velmi podobně.