Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

m600iminiNedávno jsem si pořídil nový komunikátor M600i, zejména proto, abych si na něm brouzdal po herním internetu mimo domov, nebo kancelář a stejně tak stahoval kanály RSS mých oblíbených webů, k čemuž je zabudovaný prohlížeč Opera a obří displej naprosto perfektní. Dotykový screen má solidních 320×240 bodů a je samozřejmě aktivní TFT s 262 tisíci barvami. Samosebou že i gamesky zejména původně upravené pro Symbian a UIQ3 (dotykový interface) vypadají úchvatně a skoro lépe než na takovém Gameboy a Nintendu DS, ovšem ovládání vyjma stylusem je díky kolébkové qwerty klávesnici velmi chaotické.

Her je ale na tento nový operační systém jen pár, ovšem skoro dokonalý webový prohlížeč a podpora RSS je dobrou alternativou, jak se na dlouhých cestách zabavit. Jeho jedinou chybou je nekorektní zobrazování českých písmenek na některých webech, zřejmě to souvisí s kódováním češtiny. Některá totiž opera neumí zobrazit. Stránky je možné přizpůsobit šířce displeje, zakázat obrázky, animace i pop-up okna, stejně jako Javascript. Zdejší Opera totiž umí zobrazit klasický web, naprosto shodně s dospělým počítačem, není to Opera Mini, která je ovšem zdarma dostupná i pro tuto platformu.

Praktické je i otočení zobrazení napříč, možnost kopírování textu např. přímo do nainstalovaného Wordu, nebo ukládání obrázků. Nemůže chybět ani možnost záložkování, popř. ukládání stránek offline. Bohužel se ale prohlížeč dost často „kousne“ a nechce za nic na světě požadovanou stránku načíst. To je případ hlavně otevírání webu z čtečky RSS. Mobil se pak musí vypnout a zapnout. Jelikož mám poslední firmware (aktualizace po internetu), jestli se toto chování nezlepší, zřejmě ho budu muset reklamovat.

Kromě stejného hudebního přehrávače jako mají mobilní Walkmany (včetně sluchátek) je pro mě zásadní i integrovaná čtečka RSS kanálů. Opět není dokonalá, takže umí načíst pouze kanály v xml, nebo html, když cílová stránka s kódem je např. v php, už vám přidání nepovolí. Stejně jako u Opery si neporadí s některým kódováním písma a takovou RSS stránku vám opět nepovolí přidat.

Je to docela škoda takovýchto chyb a problémů, jinak by byla M600i vynikajícím zařízením jak pro práci, tak i pro zábavu. Zdejší prostředí je nové, proto se občasným restartům nevyhnete, ale někdy je to až přepříliš, když skorem každé druhé spuštění webového prohlížeče, či i jiné aplikace způsobí její „zahryznutí“ a nutný restart. Takovýto „záhryz“ totiž nejde žádným způsobem shodit, program prostě na nic nereaguje. Úvidím, jestli to nevyřeší další firmware, jinak jestli máte tento foun v merku, s tímto asi budete muset počítat.

Domovská www stránka M600i na webu Sony Ericsson je zde.