Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

tohu banner

 

V polském hlavním městě Varšavě sídlí malé pětičlenné indie studio FireArt Games, jež má zatím za sebou dvojici menších her. Nejsou to ovšem lecjaké hříčky, nýbrž výtvarné skvosty, které sice do svých žánrů vesměs nic zcela nového nepřinášejí, nicméně jsou pečlivě provedené a hlavně naprosto nádherné! Prvotinou studia je klasická 2D plošinovka z bočního pohledu jménem Spirit Roots z konce roku 2019, jejíž hlavní hrdina jako hadrový panáček připomíná hubenějšího Sackboye z úspěšné série logických plošinovek LittleBigPlanet. A tou druhou hrou je čerstvá klikací 2D adventura opět se stejnou boční kamerou, nazvaná maorským slovíčkem TOHU. Jestli něco Poláci umí, tak jsou to rozhodně ručně kreslené ilustrace, z nichž měrou vrchovatou těží jak Spirit Roots, tak i TOHU.

 

tohu 01

 

Všechny scénky v TOHU jsou nejen bohatě animované, ale hlavně překrásně barevně prokreslené, že si za poslední dobu nevybavuji hezčí adventuru! TOHU je také titul, který si musíte sami celý objevit – hra samotná vůbec nijak ani slůvkem ani obrázkem nenaznačí pozadí jejího světa a hrdinů. A stejně nesdílní jsou i tvůrci, nechávajíc na hráčích, aby také oni popustili uzdu své fantazie. Já tak můžu jen prozradit, že vás TOHU vezme do fiktivního pohádkového vesmíru, v němž jako pohyblivé planetky plovou velké ryby. Jednotlivé scény a úrovně TOHU (celkem si projdete 36 ručně kreslených obrazovek) se odehrávají na hřbetech těchto zvířat, přičemž na jednom z nich se seznámíte i s hlavní postavičkou, jíž je zdánlivě obyčejná malá Dívka. Ano, s velkým D, protože ona se prostě označuje jen jako Dívka.

 

tohu 02

 

Dívka se ale na požádání kdykoli promění do silného plechového robota, který již konkrétní jméno má: Cubus. Jelikož je každá z necelé čtyřicítky nádherných obrazovek, jež jsou umístěny na různé rybí hřbety, malou logickou úlohou, budete potřebovat jak dovednosti Dívky, tak hlavně její schopnosti jako Cubuse, kterýžto je šikovný jak multifunkční švýcarák. Tam, kde Dívce nestačí síla, přepnete si ji do ocelové krabice a rázem hádanku vyřešíte. Pokud byste tápali, TOHU vás drobně postrčí skrze nápovědní schémátka, co asi tak ve scéně dělat, ovšem není to zadarmo. Vždy musíte napřed vyřešit malé postřehové minihry. Na své cestě asi na 4-5 hodin pak potkáte roztodivná přátelská i nepřátelská stvoření, protože jeden zlý kapucínek chce celý rybí svět zničit a vy mu v tom jako Dívka/Cubus musíte zabránit!

 

 

TOHU má kromě od ruky malované, interaktivní (schválně si zkuste klikat na různé věcičky a oblůdky) a fantastické grafiky, která jistě posbírá mnoho cen, ještě další přednosti. Tak za prvé stojí jen kolem 340,-, (platformy Google Stadia, PC (Humble Store/Steam), PS4, SW a X1), není nijak datově veliká, když 1,5 GB stáhnete coby dup (rozcestník na nákup ZDE), má triviální ovládání klikáním myši a příjemná je také hudba z pera skladatele Christophera Larkina, jenž si udělal dobré jméno soundtrackem pro hry Hacknet a Hollow Knight. Tvůrci navíc pro všechny zdarma zpřístupnili více než stostránkový artbook v PDF (velikost 507 MB), jehož kresbičky můžete vytisknout a použít třeba jako omalovánky. Pokud chcete luxusnější verzi s doprovodným textem, ta je pak i s hrou a se soundtrackem k mání na Steamu, kde má TOHU od hráčů výborné hodnocení 86/100.